Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 16 marca 2015

Kopalnia Węgla Kamiennego Polska



Kopalnia Węgla Kamiennego "Polska" (pierwotna nazwa "Deutschlandgrube") − znajdowała się w Świętochłowicach.  Została włączona do kopalni Polska Wirek a następnie zlikwidowana.
Powstała 24 października 1873 przez połączenie pól górniczych: "Boheln", "Gefall", "Faustin", "Hexenkessel". Właścicielem był baron śląski Guido Henckel von Donnersmarck. Eksploatację kopalni rozpoczęto w 1872 wraz z następującymi kopalniami i polami górniczymi: "Fausta", "Falvabanhof", "Ottilie", "Guttmannsdorf", "Heyduck", "Kleinigkeit", "Bohlen", "Faustin", "Gutt Gluck", "Hugo" i "Kalina". Do 1922 kopalnia nosiła nazwę "Deutschland". Od 1922 do 1937 nazywała się "Niemcy". 3 maja 1937 roku nadano nazwę "Polska".
Po II wojnie światowej kopalnia należała do Chorzowskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego. 1 stycznia 1972 roku została połączona z kopalnią "Prezydent" w Chorzowie pod nazwą "Polska". W 1979 roku wydobycie roczne kopalni wynosiło 2 037 838 ton. Oficjalnie przestała istnieć w 1995.
Do dnia dzisiejszego po kopalni zostały dwie wierze, które w chwili obecnej przechodzą rewitalizację. W budynku byłej hali produkcyjnej KWK Polska mieści się Komisariat Policji a w budynku Dyrekcji są dziś biura firm. 
Dwie wieże kopalni KWK Polska

Była dyrekcja kopalni

Komenda Policji była hala kopalni

Po infrastrukturze kopalni zachowała się jeszcze była Zasadnicza Szkoła Górnicza, a raczej jej ruiny. Znajdują się one  przy ul. Wojska Polskiego. Dzięki informacjom jakie uzyskałem od byłego ucznia tej szkoły wiemy, że kształcili się tutaj uczniowie 5 klas. Dwie klasy I, dwie klasy II – o profilu ogólnym oraz jedna klasa III o wybranej specjalności. Kierunki w jakich kształcili się uczniowie to m.in. górnik, mechanik maszyn i urządzeń górniczych, elektromonter górnictwa podziemnego. Z uzyskanych informacji szkoła prowadziła  edukację od lat 50-tych do końca 70-tych ubiegłego wieku. ( Chętnie przyjmę więcej informacji odnośnie tego obiektu , jeżeli ktoś coś wie). Po likwidacji Szkoły obiekt został sprzedany osobie prywatnej. Były próby przebudowanie budynku, świadczą o tym m. in. roboty budowlane, wymiana stolarki okiennej na plastikową, nowe drzwi wejściowe, ogrodzenie obiektu.  Jednak na tym wszystko się zatrzymało (prawdopodobną przyczyną były fundusze). Dziś budynek jest zdewastowany , okradziony, szyby w oknach i drzwiach powybijane, obejście zarośnięte. Smutny, ale prawdziwy widok.

Tak wygląda Zasadnicza Szkoła Górnicza.


Pozostając jeszcze przy kopalni KWK Polska to chciałbym pokazać zasypany szyb wlotowy powietrza do kopalni. Szyb  ten mieścił się przy skrzyżowaniu ul.Tunkla i Śląskiej. W latach 90 ubiegłego wieku szyb został zdemontowany , a szyb zamulony i zabetonowany. 
Betonowa płyta przykrywająca szyb
pozostałość po ogrodzeniu
Pewnie ktoś próbował się dostać do szybu ;)


5 komentarzy:

  1. O budynku szkoły górniczej wiem trochę więcej.
    O całej kopalni polska zresztą też.
    I o szybach peryferyjnych...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To poproszę o informację , zmodyfikujemy wtedy wpis i podzielimy się tymi informacjami.

      Usuń
    2. Jak się można z Tobą skontaktować?

      Usuń
  2. Jestem pod wrażeniem. Bardzo ciekawie napisane.

    OdpowiedzUsuń