Łączna liczba wyświetleń

sobota, 28 marca 2015

Góra Hugona Świętochłowice



Góra Hugona w Świętochłowicach, potocznie nazywana „Hugonem” to najwyższe wzniesie miasta. Mo około 311,4 m n.p.m
W 1935 roku na Górze Hugona w Świętochłowicach powstała sekcja szybowcowa, która rok później zrzeszała około 20 osób, a tuż przed wybuchem II wojny światowej ponad 160. Ze szczytu można było zobaczyć okoliczne huty i kopalnie. Na szczycie stał hangar Związku Kół Szybowcowych Wspólnoty Interesów, którego kierownikiem był Władysław Zborowski, a instruktorem Fryderyk Szymura. Młodzi lotnicy mieli do dyspozycji trzy szybowce typu „Wrona” i samolot motorowy. Szybowce były wciągane na szczyt Góry Hugona za pomocą stalowych lin, następnie „wystrzeliwane” w górę. A było możliwe dzięki temu, że na górze nie było żadnego drzewa. Podczas II wojny światowej lotnisko na Górze Hugona wykorzystywali Niemcy.
Poniższe zdjęcia pokazują pozostałości po lotnisku.


W maju 1943 roku u stóp wzniesienia powstała filia obozu Auschwitz. Jeńców, głównie Polaków, wykorzystywano do obsługi baterii dział przeciwlotniczych, które znajdowały się na Górze Hugona. Po II wojnie światowej Góra Hugona już nie spełniała takiej roli, jak przed 1939 rokiem. Choć podobno w latach 50-tych odbywały się sporadyczne próby szybowcowe.

Lotnisko to znajduje się na ścieżce edukacyjnej, która powstała kilka lat temu. Niestety dewastacja zrobiła swoje. Po ścieżce nie została żadna tablica informacyjna, po ławkach są tylko puste miejsca. Jednak samo miejsce jest ciekawe.

3 komentarze:

  1. Szkoda, że nie ma już szkół szybowcowych z tego okresu - gdyby budynki nie były zniszczone przez wojny, było by piękne.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ścieżka powraca w nieco innym wydaniu

    OdpowiedzUsuń
  3. Kolego to nie jest lotnisko! Tam była bateria do strzelania i obrony kopalni! Te pozostałości to były ławki a w środku stały wiaty drewniane ale dzialkowcy to ukradli!

    OdpowiedzUsuń