Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 4 maja 2015

Fortyfikacja Chorzów


Tym razem wybrałem się na poszukiwani fortyfikacji w Chorzowie. Pierwszym schronem jaki oglądałem był schron na Górze Redena.
Schron wybudowany w 1938 roku dla sztabu Grupy Operacyjnej "Śląsk". Miał stanowić serce całego obszaru warownego lecz nie został nigdy wykorzystany w warunkach bojowych. Po II wojnie światowej przebudowany na schron OPL i zasypany ziemią. W ostatnim czasie został częściowo przywrócony do poprzedniego stanu.
Ma dwa poziomy, betonowy sufit o grubości 1,5 metra i przez wiele lat skrywała go ziemia. Schron wybudowano w 1932 roku. Już wtedy najprawdopodobniej przewidywano mogące nadejść zagrożenie. Obiekt zaprojektowano tak by swobodnie mógł pomieścić 30 osób - oficerów Wojska Polskiego.Do wnętrza prowadzi zagłębiony w ziemi murowany korytarz.


W przedsionku zachował się fragment oryginalnego maskowania z 1939 roku. Aby dostać się do środka trzeba jeszcze przejść przez śluzę przeciwgazową. Była tak pomyślana, by wydmuchiwać powietrze z ewentualnym gazem bojowym na zewnątrz, co umożliwiało bezpieczne wejście. Schron jest dwupoziomowy. Na pierwszej kondygnacji znajdował się sztab z wartowniami, pokojami z rozpiętymi mapami, stołami, z pokojem telefonistów. Na poziomie - 1 były pomieszczenia gospodarcze, magazyn broni oraz sypialnie. Zwykle w bunkrach za toaletę służył pojemnik. Schron dowodzenia był obiektem pod tym względem luksusowym - posiadał własną sieć kanalizacyjną. Obiekt ma trzy wyjścia ewakuacyjne na wypadek sytuacji gdy główne wyjście jest trafione pociskiem i nie daje się otworzyć. Żaden podobny obiekt nie miał aż tylu. Niestety zachowały się tylko jedne oryginalne drzwi.
Schron zasypano w 1992 roku. Był utrapieniem dla władz miasta, bo regularnie nachodzili go złomiarze. Dawał też schronienie bezdomnym. Cztery lata temu pasjonaci ze stowarzyszenia na rzecz Zabytków Fortyfikacji "Pro Fortalicium" wspólnie z miejskim konserwatorem zabytków w Chorzowie, postanowili odkopać i wyremontować obiekt. Doprowadzono prąd, uruchomiono wentylację, odnowiono ściany i elementy stalowe.
Kolejnym schronem znajdującym się na terenie Chorzowa jest schron wartowniczny na terenie byłej kopalni Prezydent. W chwili obecnej póki nie jest jeszcze zarośniety można go w miare łatwo znaleść. Schron posiada dwa wejścia jedno mniejsze
drugie jakby wjazdowe od czoła schronu, które jest zasypane.
Został on wybudowany prawdopodobnie przy bramie wjazdowej, gdyż istnieje koło niego pozostałość słupa.

Ciekawa konstrukcja kopuły przykuła moja uwagę. W dotychczasowych schronach wykonana była ona ze stali, a tutaj wykonano ja z betonu.




Źródło dziennikzachodni.pl



3 komentarze: